> Akce > Rok 2008 > HRADIŠŤAN - Kouzlo varhan 2008

HRADIŠŤAN - Kouzlo varhan 2008

Rozhovor s Jiřím Pavlicou

Rozhovor s Jiřím Pavlicou, vedoucím muziky Hradišťan, se podařilo udělat během jeho srpnové návštěvy ve Štípě, kdy spolu s manželkou Martinou byl kmotrem při křtu.

Jste zde poprvé? A jak na Vás toto místo působí?
Nejsem zde poprvé, ve Štípě jsem už po tolikáte, že to ani nespočítám. A navíc se tady vždy zastavíme, když jedeme s dětmi do ZOO Lešná.

A jak na Vás toto místo působí?
Já mám vždycky rád, když jsou věci krásné a nejsou na první pohled okázalé a když mají historickou pečeť. A tady ta historie je docela pohnutá - již když Albrecht z Valdštějna na přání a památku své ženy Lukrécie nechal stavět počátkem 17. století tento nový kostel, který pak zůstal celých 124 let nedokončen, nebo to, za jakých okolností celé toto místo padlo do rukou Švédu za třicetileté války apod.

Jaký máte vztah ke Štípě?
Pro mě je to magické místo už proto, že se podařilo takové dílo dostavět a vysvětit po tolika letech a nedlouho před josefínskými reformami v 18. století, je v tom určitá symbolika. A také ta samotná pověst o vzniku poutního místa… Pro mě je Štípa poutní mariánské místo a já ho vnímám jako součást trojúhelníku Hostýn – Štípa – Provodov. Proto je to svým způsobem výjimečné místo.

Jaký je Váš vztah k poutním místům. Je to něco co je dávná historie?
Mám rád, když určité místo má nejen své historické kořeny, ale když má také současnost. V okamžiku kdy je to jen minulost a nemá současný život, chybí mi tam jistá polarita, jakýsi spojující most. Já se o totéž snažím v hudbě, např. když zhudebňuji staroslověnské cyrilometodějské texty a chci je přiblížit dnešním posluchačům. Proto poutní místa vnímám jako organickou součást dnešního života, která se opírá o velkou minulost, a která přináší dnešním lidem povzbuzení a posilu. Poutní místo má dýchat a žít.


Koncert ve Štípě bude specifický tím, že mnohé skladby Hradišťanu zazní s píšťalovými varhanami. Jaký je Váš vztah k tomuto nástroji?
Varhany považuji za královský nástroj. To je celý orchestr. A když si člověk uvědomí kolik píšťal je uvnitř, těch rejstříků a ten rozsah … Jednoznačně je to královský nástroj.

A jak se Vám dnes líbil zvuk štípských varhan?
Když jsem je dnes slyšel, zněly moc hezky, moc se mi líbily - jsou krásné. Nedávno jsem četl o tom, že probíhá jejich náročná renovace. Vklad do tohoto restaurování není jen vklad pro tuto generaci, ale též pro generace budoucí. Je dobré si připomenout, že když dá dnes někdo peníze na opravu varhan, tak vlastně dává velký dar svým dětem a vnukům.

Pro mnohé bude vystoupení Hradišťanu s varhanami překvapením, co bude náplní koncertu?
Bude to svým způsobem mimořádný koncert, protože Hradisťan běžně s varhanami nevystupuje. A posluchači mohou očekávat jakési tři polohy koncertu - jedna bude ryze varhanní, kde se představí náš dlouholetý spoluhráč Josef Fojta, jedna čistě “hradišťanská“ s akcentem na duchovní hudbu a ta třetí, pro mnohé nejzajímavější, bude fúzí, kdy dojde ke společnému hraní všech zúčastněných. Hodně bude záležet také na panu zvukaři, aby správně vybalancoval mohutný zvuk varhan se zvukem Hradišťanu.

Jak by jste přiblížil Jožku Fojtu, který bude hrát s Hradišťanem na varhany?
Jožka je především vynikající muzikant a všestranný multiinstrumentalista. Skutečně neznám jiného člověka, který by dokázal jedním dechem odehrát sólo na bicí nástroje a vedle toho vystřihnout fugu J.S.Bacha na varhany. A neznám nikoho jiného, kdo by dokázal udělat takový oblouk napříč různými hudebními žánry… A kromě toho je vynikající improvizátor a autor, který umí hudbu výborně hrát i skládat. Je to renesanční osobnost dnešního světa. A samozřejmě do jeho hudby se promítá to, že má věci prožité a vnímá život v plné hloubce, včetně duchovních rozměrů, a je radostný, což se promítá do hudby. Dalo by se o něm říci, že je skrze hudbu poslem dobrých zpráv.

Lubomír Hnilica

© 2006–2021 Římskokatolická farnost Štípa 
správce stránek: Tomáš Bobál